⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

GENERAŁ MC ARTHUR

reżyser: Jack Kaufman

film dokumentalny, USA, 1965, 47 min.

Film poświęcony postaci amerykańskiego generała Mac Arthura, ur. w 1880 r. i zmarłego w 1964 r. - uczestnika obu wojen światowych.

Generał Mac Arthur walczył na froncie francuskim w 1918 r. u boku Theodora Roosvelta. Był komendantem szkoły wojskowej w West Point, szefem sztabu głównego w 1930 roku, doradcą prezydenta Quezona w 1941 r., i wreszcie dowódcą oddziałów okupacyjnych po wojnie. Zajmował się wówczas nadzorem procesów odbudowy i demokratyzacji w Japonii.

W kwietniu 1951 roku, podczas wojny w Korei, zostaje oskarżony o niesubordynację i niewłaściwe wykonanie zadania wojskowego. W istocie, żądał on ataku nuklearnego na chińskie bazy w Mandżurii. Prezydent Truman, który był przeciwny rozprzestrzenianiu się konfliktu odwołał generała Mac Arthura ze stanowiska. Mimo to, wracając do kraju, był on witany jako bohater. Do dziś zresztą uważany jest za jedną z najpopularniejszych postaci historii XX wieku.

Najbliższe emisje

Reklama