Historia

GENERAŁ ANTONIO ORTIZ, BOHATER NIEZŁOMNY. TY JESTEŚ DOWÓDCĄ

reżyser: Ariel Camacho, Phil Casoar, Laurent Guyot

film dokumentalny, Francja, 1996, 55 min.

Portret niezwykłego uczestnika hiszpańskiej rewolucji, Antonio Ortiza.

Antonio Ortiz (1907 - 1996) był jednym z ostatnich żyjących członków hiszpańskiej rewolucji 1936 roku. Był on niegdyś członkiem anarchistycznego ugrupowania o nazwie "Nostros", które odegrało bardzo istotną role w czasie rozruchów 1920 - 1940 roku. Jego towarzysze to Durruti, Ascasco i Garcia Oliver, których Hiszpania uznała za narodowych bohaterów.

Niniejszy film opowiada o życiu Antonio Ortiza, początkowo partyzanta z Barcelony, a następnie dowódcy w Aragonii, podczas wojny cywilnej, w końcu żołnierza armii walczącej w Afryce i we Francji. Jego ostatnim wyczynem przed wygnaniem do Wenezueli był zamach na Franco. Antonio Ortiz, nie znający strachu generał, zmarł kilka tygodni po realizacji tego dokumentu, 2 kwietnia 1996.

Realizatorzy opowiadają historię wojny cywilnej w Hiszpanii, widzianej poprzez pryzmat ruchu anarchistycznego, którego znaczenie do niedawna otoczone było milczeniem. Jednak anarchiści stanowili dominującą siłę polityczną w Aragonii i Katalonii.

Druga część, przedstawiająca okres od 1936 roku do śmierci Ortiza, kładzie nacisk na mroczne kulisy rywalizacji pomiędzy komunistami i anarchistami działającymi w ramach lewicy republikańskiej.

Najbliższe emisje

Reklama