Galeria

  • Gdzie jest Sonia?
  • Gdzie jest Sonia?

 

Gdzie jest Sonia?

Gdzie jest Sonia? Gdzie jest Sonia? Gdzie jest Sonia? Radka Franczak Polska 2012

reżyser: Radka Franczak

dokument socjologiczny, Polska, 2012, 49 min.

Sonia jest mniszką, wiodącą proste życie wewnątrz prawosławnego klasztoru. Modli się, pracuje, maluje ikony, opiekuje się zwierzętami. W tych czynnościach znajduje spełnienie, które dane jest nielicznym.

- Tacy śmieszni. A i tak wszyscy umrą! - mówi o ludziach, którzy poświęcają się pogoni za doczesnymi dobrami.

Autorka filmu Radka Franczak poznała Sonię w 2007 roku podczas pobytu w rosyjskim Iwanowie. Osobowość młodej kobiety z klasztoru zafascynowała ją na tyle, by natychmiast rozpocząć realizację dokumentu. Sonia nie odpowiada wizerunkowi stereotypowej mniszki. Wprawdzie podobnie jak jej towarzyszki z klasztoru modli się i pracuje, jednak wolne chwile poświęca wielkiej pasji - malowaniu ikon. Całymi nocami nanosi farbę na płótno, by potem odpoczywać aż do południa. Otaczają ją zwierzęta - pies, koty, egzotyczne ptaki. Nie sprawia wrażenia umęczonej bożej służebnicy. Jest szczęśliwa i spełniona. Patrząc z dystansu na świat poza murami klasztoru, Sonia przedstawia zaskakującą alternatywę dla ogarniętego materializmem współczesnego rosyjskiego społeczeństwa. Pozornie ascetyczne życie w klasztornych murach pozwala jej z powodzeniem poszukiwać równowagi, obcować z pięknem, sztuką oraz naturą.

"Gdzie jest Sonia?" to kameralny i nastrojowy film absolwentki kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy Radki Franczak, dla której jest to debiut reżyserski. Istotną rolę w kreowaniu urzekającej aury, jaką emanuje dokument odegrały znakomite zdjęcia pięciu operatorów m.in. amerykańskiego fotografa Michaela Ackermana, znanego z nowatorskiego podejścia do obrazu. Światowa premiera filmu odbyła się podczas Festiwalu Visions du Réel w szwajcarskim Nyon.

Najbliższe emisje

Reklama