⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

GDY ZAKŁADNIKIEM JEST TELEWIZJA

reżyser: Jean-Marc Seban

film dokumentalny, Francja, 1994, 54 min.

Mireille Dumas, Claire Ernzen i Jean-Marc Seban rozmawiają ze świadkami dramatycznych zdarzeń, w których telewizja stała się zakładnikiem przestępcy.

Maj 1993, nieznany człowiek napadł na przedszkole w Neuilly pod Paryżem, wziął zakładników i wezwał media. Zażądał telewizora, aby móc śledzić relacje dziennikarzy. Okazało się, że przestępca wymyślił całą akcję myśląc głównie o telewizji. W czerwcu tego samego roku został zamordowany Rene Bousquet, dawny sekretarz generalny policji z czasów rządu Vichy. Śmierć Bousqueta spowodowała, że najbardziej oczekiwany we Francji proces związany z drugą wojna światową nie odbył się. Sprawca zbrodni zwrócił się do telewizji tuż po popełnieniu morderstwa. Przed kamerami tłumaczył dlaczego i jak zabił. W tych i innych podobnych sytuacjach, siedzący przed telewizorami widzowie stawali się świadkami straszliwych wydarzeń. Troje realizatorów filmu zastanawia się, jak reagować wobec przemocy w telewizji i osób próbujących wciągnąć media w swoje zbrodnicze plany.

Najbliższe emisje

Reklama