Gdy przychodzą na świat

Gdy przychodzą na świat Gdy przychodzą na świat Gdy przychodzą na świat Sahana Bhattacharya Indie 2010

Fables of Birth

reżyser: Sahana Bhattacharya

film dokumentalny, Indie, 2010, 51 min.

Indyjskie akuszerki, nazywane Dai, należą do najniższej kasty społeczeństwa. Są "nietykalne", ponieważ hinduizm uznaje poród za akt nieczysty i wszystko, co wiąże się z biologicznym pochodzeniem człowieka traktowane jest jako niegodne. Zwłaszcza gdy dotyczy kobiet.

"Moja córka urodziła się trzynaście lat temu, po skomplikowanej ciąży" - wspomina reżyserka Sahana Bhattacharya - "Niezliczone wizyty u specjalistów, ciągłe skany USG i wreszcie zakończone powodzeniem cesarskie cięcie". Bhattacharya rodziła w Kalkucie, ciesząc się wsparciem nowoczesnej medycyny. Tymczasem niecałe sto kilometrów od indyjskiej metropolii, w wiosce u zbocza gór Ayodhaya w stanie Bengal Zachodni, siedemnastoletnia dziewczyna czekała na rozwiązanie. Pełna bólu i strachu wypatrywała przybycia położnej z sąsiedniej wioski. Poród odbywał się w chacie, a przyszła matka leżała na gołej ziemi, otoczona przez miejscowe kobiety.
Pomimo społecznego stygmatu, Dai pracują nadal. Wciąż przyjmują porody i przekazują swoją wiedzę z pokolenia na pokolenie. Film "Gdy przychodzą na świat" opowiada o ich szczególnej profesji, jak również nieznanej światu roli kobiet w tradycyjnym indyjskim społeczeństwie.

Najbliższe emisje

Reklama