Filmy podobne

sobota, 22.02 18:00
poniedziałek, 24.02 10:00
poniedziałek, 24.02 21:00
środa, 26.02 11:00
-
-

Galeria

  • Garzón. Sędzia niepokorny
  • Garzón. Sędzia niepokorny
  • Garzón. Sędzia niepokorny

Historia

Garzón. Sędzia niepokorny

Garzón. Sędzia niepokorny Garzón. Sędzia niepokorny Garzón. Sędzia niepokorny Justin Webster Hiszpania 2011

Garzón, Judici al Jutge

reżyser: Justin Webster

film dokuemntalny, Hiszpania, 2011, 53 min.

Baltasar Garzón sądził terrorystów, skorumpowanych polityków, narkotykowych baronów, policjantów na usługach mafii, a nawet Augusto Pinocheta. Przez 20 lat wydawał wyroki w najbardziej wybuchowych procesach w Europie. Wreszcie sam musiał stanąć przed obliczem sądu. Powód? Oskarżenie o nadużycie władzy.

Charyzmatyczny sędzia Garzón doprowadził w 1998 roku do aresztowania byłego dyktatora Chile, generała Pinocheta. Był to z pewnością najbardziej spektakularny sukces hiszpańskiego prawnika, podziwianego za odwagę i nieprzejednaną postawę. Nazwisko Garzón stało się synonimem karzącej ręki sprawiedliwości.

Problemy sędziego zaczęły się jednak, gdy wszczął dochodzenie w sprawie zbrodni przeciw ludzkości popełnionych za czasów reżimu generała Franco. Hiszpańska skrajna prawica oskarżyła jurystę o nadużycia kompetencji, utrzymując m.in., że narusza on przepisy o amnestii i zaniedbuje prawa obrońców oskarżonych.

Reżyser Justin Webster uzyskał dostęp do sądzonego właśnie Garzóna, aby zrealizować film o tym błyskotliwym i kontrowersyjnym prawniku. Kręcony w Hiszpanii, Kolumbii, Argentynie i Wielkiej Brytanii dokument ujawnia prawdę o tym nietuzinkowym człowieku oraz jego bezpardonowej walce o sprawiedliwość.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama