GARY LINEKER PREZENTUJE MISTRZÓW: ARGENTYNA

reżyser: Stanton Lloyd

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1998, 29 min.

Gary Lineker, były reprezentant Anglii w piłce nożnej i najlepszy strzelec mundialu z 1986 roku, podróżuje po świecie, aby rozmawiać z najbardziej znanymi piłkarzami różnych edycji mistrzostw świata. Z wywiadów tych powstała bardzo interesująca seria, którą wyemitowało już wiele stacji telewizyjnych z całego świata.

Podczas gdy w Japonii i Korei 32 reprezentacje będą walczyć o tytuł mistrza świata, widzowie będą mogli przypomnieć sobie poprzednie edycje mundialu. Gary Lineker, były angielski piłkarz, przeprowadza wywiady z zawodnikami, których dokonania przeszły do historii mistrzostw świata. Sam Lineker także ma na swoim koncie wiele piłkarskich sukcesów. Między 1976 a 1994 rokiem grał w Leicester City, Evertonie, Barcelonie, Tottenhamie Hotspur i w Nagoya Grampus Eight.

Na początku lat dziewięćdziesiątych pełnił funkcję kapitana reprezentacji Anglii. Był najlepszym strzelcem mistrzostw świata w Meksyku w 1986 roku, za co został nagrodzony statuetką "Złoty but" ("Golden boot"). Jest, jak dotąd, jedynym Anglikiem w historii futbolu, któremu udało się dokonać tego wyczynu. Lineker nie ograniczał się do wykonywania zawodu piłkarza. Pisywał artykuły prasowe, współpracował nad redagowaniem kilku książek. Od kilku lat pracuje dla BBC. Ten sympatyczny laureat wielu nagród (jedną z nich jest FIFA Fair Play) należy do ulubieńców swoich rodaków. Odcinek serii przypomina dokonania argentyńskich piłkarzy. Widzowie mają także okazję poznać relację Francesco Varallo, uczestnika pierwszego finału mistrzostw świata, który odbył się w 1930 roku w Argentynie.

Najbliższe emisje

Reklama