⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • GARY COOPER. TWARZ BOHATERA
  • GARY COOPER. TWARZ BOHATERA
  • GARY COOPER. TWARZ BOHATERA

 

GARY COOPER. TWARZ BOHATERA

Gary Cooper: The Face of a Hero

reżyser: Gene Feldman, Suzette Winter

film dokumentalny, USA, 1997, 58 min.

Okrzyknięto go idealnym bohaterem Ameryki, za co czuł się w pełni odpowiedzialny.

Frank James Cooper urodził się w 1901 roku w Montanie w rodzinie brytyjskich emigrantów. W 1910 roku matka zabrała synów do Wielkiej Brytanii, aby tam uczęszczali do szkoły, ale po trzech latach powrócili do USA. W wieku 13 lat Frank uległ wypadkowi, doznając poważnego uszkodzenia biodra, a lekarz zalecił mu regularną jazdę konną w ramach rehabilitacji. Dzięki temu świetnie nauczył się jeździć konno. W 1924 roku, gdy rodzice wyprowadzili się z Montany, Frank wyjechał wraz z nimi do Los Angeles. Tam wkrótce podjął pracę jako statysta na planie filmowym. Po zagraniu kilku drugoplanowych ról otrzymał propozycję podpisania kontraktu z wytwórnią Paramount. Wtedy też, za namową ludzi z branży, zmienił imię na Gary.

Podczas swej kilkudziesięcioletniej kariery wystąpił w ponad stu produkcjach, debiutując w filmie niemym. W 1936 otrzymał pierwszą nominację do Oscara za główną rolę w "Panu z milionami". W 1942 roku został uhonorowany statuetką za tytułową rolę w filmie "Sierżant York". Kolejne nominacje przyznano mu za udział w "Dumie Jankesów" i "Komu bije dzwon" według powieści Ernesta Hemingwaya, z którym był zaprzyjaźniony. W 1952 roku wystąpił w głośnym westernie "W samo południe", gdzie zagrał legendarną postać niezłomnego i odważnego szeryfa Willa Kane'a. Rola ta przyniosła mu Złoty Glob i drugiego w karierze Oscara. Dzięki wielkim możliwościom aktorskim i świetnemu wyglądowi Cooper sprawdzał się w wielu gatunkach - grał w westernach, komediach, przyjmował też role amantów. W latach 30. zagrał w filmie "Maroko" u boku samej Marleny Dietrich.

Gary Cooper miał opinię uwodziciela i kobieciarza. Był związany z aktorkami Clarą Bow i Lupe Velez. Ożenił się z Veronicą Balfe, ale nadal wdawał się w romanse ze słynnymi koleżankami z planu, m.in. z Ingrid Bergman i Grace Kelly. Zmarł na raka prostaty w 1961 roku.

Najbliższe emisje

Reklama