GARE DU NORD

reżyser: Bernard Renucci, Jenny Kéguiner

film dokumentalny, Francja, 2000, 26 min.

Seria opowiadająca o codziennej pracy personelu jednego z paryskich dworców kolejowych.

ODCINEK 1: Paryski Gare du Nord to największy dworzec kolejowy w Europie, a drugi pod względem wielkości na świecie. Zatrzymują się na nim zarówno pociągi dalekobieżne, w tym międzynarodowe, jak i podmiejskie. Przez gmach dworca codziennie przewija się około 600 tysięcy pasażerów. Personel Gare du Nord liczy aż 6 tysięcy osób. Realizatorzy filmu obserwowali pracę kilku z nich. Jednym z nich jest René Iglesias, maszynista pociągu "Eurostar" kursującego między Paryżem a Londynem. Inna główna postać filmu to Maurice Testu, który pracuje na terenie dworca - jest odpowiedzialny za jego ogólne funkcjonowanie. Jego zadania są bardzo zróżnicowane. Zdarza się, na przykład, że musi łagodzić nieporozumienia między pracownikami. Widzowie mają okazję poznać także José Limosina w momencie, kiedy stara się on uporać z awarią tablic informacyjnych.

ODCINEK 2: Maurice Testu musi stawić czoło trudnej, choć wcale nie rzadkiej na dworcu, sytuacji: zagrożeniu strajkiem. Mężczyzna stara się zachować spokój. René Iglesias, tata jednorocznego dziecka, jest przygotowany na wzięcie udziału w akcji protestacyjnej. Napięcie panujące wśród personelu nie jest jednak w stanie całkowicie zaabsorbować wszystkich pracowników. Francesca Aceto z kadr zarządzających często ucieka myślami do zbliżającego się ślubu.

ODCINEK 3: Pracownicy dworca, którzy, podobnie jak Pascal, pomagają pasażerom na peronach, organizują manifestację pod oknami dyrekcji. Ich kontrakty są mało atrakcyjne i w dodatku niektóre osoby nie są zatrudnione na stałe. Maurice Testu musi stawić czoło atakom związków zawodowych, ale w końcu udaje mu się opanować sytuację.

ODCINEK 4: Claire i Pascal czekają na decyzję w sprawie ich kontraktów. Chcieliby zostać zatrudnieni na stałe. Mimo niepewności dzielnie pomagają podróżującym. René Iglesias wspomina czasy, kiedy to sam zaczynał pracę na kolei.

ODCINEK 5: Francesca Aceto jest już mężatką. Chętnie zamieniałaby pomieszczenie, w którym pracuje na inne. Maurice spotyka na dworcu René i José. Pierwszy z nich wybiera się na emeryturę - jako maszynista wcześniej niż inni kończy swoją karierę zawodową.

Najbliższe emisje

Reklama