Filmy podobne

środa, 26.02 11:00
piątek, 28.02 11:00
-
-

Galeria

  • Garbo, szpieg
  • Garbo, szpieg
  • Garbo, szpieg
  • Garbo, szpieg

Historia

Garbo, szpieg

Garbo, szpieg Garbo, szpieg Garbo, szpieg Edmon Roch Hiszpania 2009

Garbo: El espía

reżyser: Edmon Roch

film dokumentalny, Hiszpania, 2009, 87 min.

Do najbardziej efektywnych tajnych agentów w czasach II wojny światowej należeli: Alaric - pracujący dla III Rzeszy i as brytyjskiego wywiadu - Garbo. Alarica, bohatera nazistów, nagrodzono Żelaznym Krzyżem. Dla Anglików prawdziwą legendą był Garbo, który za swoje zasługi dla Zjednoczonego Królestwa otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.

Jak potoczyły się ich losy? Pierwszy podobno zaginął w trakcie wojny, drugi miał umrzeć na malarię w Angoli. Obaj to... ta sama osoba - Juan Pujol, który 35 lat po wojnie żył w Wenezueli i miał się dobrze. Gdy na początku II wojny światowej Pujol złożył ofertę współpracy Brytyjczykom, ci nie uwierzyli w jego naiwny plan. Nie zrażony niepowodzeniem zgłosił się do Niemców, którzy zaakceptowali jego propozycję. W końcu, za piątym razem, na współpracę z nim zdecydowali się także Brytyjczycy. Dzięki Pujolowi niemieckie dowództwo było przekonane, że atak sił sprzymierzonych nastąpi w Pas de Calais, co znacznie ułatwiło sukces inwazji aliantów w Normandii.

"Garbo, szpieg" to dokumentalny thriller o "największym aktorze świata". Wywiady, archiwalne materiały i... fragmenty hollywoodzkich filmów o wojnie i o szpiegach (m.in. "Mata Hari", "Patton" i "Nasz człowiek w Hawanie") tworzą mozaikę faktów i mitów, z której widzowie mogą stworzyć własną wersję historii Juana Pujola. Prawdę o tym, kim był, pokaz uje śledztwo, które przeprowadził ceniony angielski pisarz, specjalista od tematyki szpiegowskiej, Nigel West. Na ekranie pojawiają się też inne ważne dla tej historii postaci: historyk brytyjskiego wywiadu Mark Seaman, który prześledził każdy krok Pujola, dziennikarz Xavier Vinader, który odtworzył szczegóły działań szpiega, hrabina Aline Griffith, która w trakcie II wojny światowej pracowała w Hiszpanii dla amerykańskiego wywiadu, a także dwie rodziny Pujola - pierwsza, którą zostawił w Hiszpanii i druga, którą założył w Wenezueli. Pojawia się też główny bohater, czyli Juan Pujol we własnej osobie...

Film był pokazywany na festiwalu PLANETE DOC 2010.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama