Historia

GANDHI - EUNUCH BOGA

Gandhi

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 49 min.

Podejście Gandhiego do polityki było bezpośrednią manifestacją jego osobistych poszukiwań dla osiągnięcia duchowej czystości. Film jest głębokim spojrzeniem w człowieka i jego niezwykłą, osobistą podróżą przez życie, człowieka, który stał się propagatorem pacyfizmu jako metody walki i urósł do rangi symbolu.

Mohandas Karamchand Gandhi lub po prostu Mahatma, w sanskrycie "wielka dusza", urodził się w 1869 roku w hinduskiej rodzinie kupieckiej w zachodnich Indiach. W 1882 roku wszedł w zaaranżowany związek małżeński z Kasturbai Makanji. Małżonkowie mieli wtedy po 13 lat i z tego związku urodziło się czterech synów. W wieku 19 lat rodzina wysłała go do Londynu na studia prawnicze. W Anglii miał kontakt z członkami brytyjskiego Stowarzyszenia Teozoficznego, dzięki którym zaczął czytać prace na temat hinduizmu, buddyzmu, chrześcijaństwa i innych religii. Następnie pracował w Południowej Afryce, gdzie na własnej skórze doświadczył rasizmu. Rozpoczął działalność na rzecz ustanowienia praw hinduskich imigrantów. Stanął na czele opozycji, wysyłając petycje do rządu, powołał Hinduski Kongres Natalu, dzięki któremu hinduska społeczność w Afryce Południowej przekształciła się w silną wspólnotę, mającą wpływ na decyzje władzy, a w trakcie wojny burskiej organizował wsparcie militarne dla działań rodaków. W 1906 roku opracował nową postawę wobec swoich przeciwników tzw. satyagraha, która znaczyła przywiązanie do prawdy, pokojowe protesty przeciwko niesprawiedliwości, znoszenie upokorzeń oraz nie używanie przemocy. Gandhi sam był wielokrotnie więziony w wyniku strajków lub za zaangażowanie w formy "biernego oporu". Przed powrotem do Indii z żoną i dziećmi w 1915 roku radykalnie zmienił życie Hindusów żyjących w Południowej Afryce. Następnie do 1947 roku Gandhi walczył o niepodległość Indii, po czym, po jej uzyskaniu, skupił się na naprawie pojednania hindusko-muzułmańskiego. Został zastrzelony w 1948 roku, a jego ostatnie słowa brzmiały He Ram! (O Boże!), co symbolizuje jego wyjątkową duchowość i ideały.

Dokument "Gandhi - eunuch Boga" przedstawia nadzwyczajną historię długiego życia Gandhiego, pełnego wewnętrznej czystości oraz sposób, w jaki religia pomogła mu w walce o pokój i niepodległość Indii. Nikt bez zrozumienia jego głębokiego zaangażowania w religię nie jest w stanie zrozumieć jego podejścia do polityki oraz miejsca w historii świata.

Najbliższe emisje

Reklama