Filmy podobne

niedziela, 1.03 18:00
poniedziałek, 2.03 02:00
poniedziałek, 2.03 21:00
czwartek, 5.03 01:05
-
-

Galeria

  • Gallipoli
  • Gallipoli
  • Gallipoli

Historia

Gallipoli

Gallipoli Gallipoli Gallipoli Tolga Ornek Turcja 2005

Gelibolu

reżyser: Tolga Ornek

film dokumentalny, Turcja, 2005, 118 min.

Bitwa o Gallipoli przeszła do historii jako jedna z najbardziej krwawych batalii I wojny światowej. Wywarła niepośledni wpływ na dalszy przebieg konfliktu oraz zapisała się na trwałe w pamięci wszystkich narodów biorących w niej udział.

Wiosną 1915 roku flota brytyjska rozpoczęła bombardowanie tureckich baterii w Cieśninie Dardanelskiej. Operacja ta miała na celu przygotowanie desantu lądowego, a w dalszej konsekwencji zajęcie Istambułu i wyłączenie z wojny sprzymierzonej z Niemcami Turcji. 25 kwietnia połączone siły brytyjskie, francuskie, australijskie i nowozelandzkie postawiły stopę na półwyspie Gallipoli, gdzie czekali już na nie tureccy obrońcy. W jednej z najbardziej zajadłych bitew w historii, toczonej aż do stycznia następnego roku, śmierć poniosło ponad 130 tysięcy żołnierzy.

Twórców dokumentu "Gallipoli" zaintrygował ludzki wymiar krwawej kampanii. Bardziej niż przesuwające się chorągiewki na mapach dowódców ciekawiło ich to, co działo się w okopach - losy uczestników operacji, ich poświęcenie, obawy i determinacja. Dokument miał w ich założeniu ukazać obiektywną prawdę o bitwie o Gallipoli, widzianej z perspektywy dziesięciu żołnierzy - dwóch Brytyjczyków, trzech Nowozelandczyków, trzech Australijczyków i dwóch Turków. Na ekranie zostały więc przedstawione zarówno strategie i przebieg kampanii, jak i osobiste dramaty straceńców rzuconych we frontowe piekło.

Najbliższe emisje

Reklama