⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

FLEETWOOD MAC - NIEPRZERWANY ŁAŃCUCH

reżyser: Carlos Larkin

film dokumentalny, USA, 2004, 49 min.

Historia anglo - amerykańskiego zespołu Fleetwood Mac.

Fleetwood Mac jest jednym z najdłużej utrzymujących się na scenie muzycznej zespołów. Jego płyty należą do najlepiej sprzedawanych na świecie. Za tym sukcesem kryje się nietypowa, pełna zawirowań, zmian personalnych i stylistycznych historia grupy. W ciągu kilkudziesięciu lat jej działalności w formacji zagrało kilkunastu muzyków. Częste zmiany w składzie miały duży wpływ na repertuar grupy - bluesowe utwory z początkowego okresu tylko w niewielkim stopniu przypominają rockowo - popowe piosenki z płyt nagrywanych pod koniec lat siedemdziesiątych i w latach osiemdziesiątych.

Fleetwood Mac zostało założone w 1967 roku przez Petera Greena, członka legendarnej brytyjskiej grupy Bluesbreakers. Nazwę zespół zawdzięcza swojej sekcji rytmicznej, a dokładnie nazwisku basisty Johna McVie i perkusisty Micka Fleetwooda. Wkrótce do grupy dołączyli gitarzyści Jeremy Spencer i Danny Kirwan. Pierwszy album, zatytułowany po prostu "Fleetwood Mac", odniósł spory sukces w Wielkiej Brytanii. Mimo rosnącej popularności atmosfera w zespole daleka była od sielanki. Nadużywający środków odurzających Green coraz częściej miewał poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. W 1970 roku, po tym jak stwierdzono u niego schizofrenię, opuścił grupę. Jego miejsce zajęła wokalistka Christine Perfect, która wkrótce została żoną Johna McVie. Nie oznaczało to końca kłopotów. Kirwan nie był w stanie przejąć roli lidera. Alkohol i narkotyki sprawiły, że stał się nieobliczalny. Jego zachowanie irytowało innych muzyków do tego stopnia, że postanowili rozstać się z gitarzystą. Nie był to ostatni spec od instrumentów strunowych nadużywający narkotyków, który pożegnał się z zespołem. Pewnego dnia podczas trasy koncertowej Jeremy Spencer nagle zniknął. Trzy dni później okazało się, że... wstąpił do sekty. W następnych latach przez skład Fleetwood Mac przewinęło się kilku gitarzystów. W 1974 roku grupa postanowiła kontynuować karierę za oceanem. Niedługo po przyjeździe do Kalifornii, w trakcie poszukiwań studia nagraniowego, muzycy natrafili na taśmę z utworem wykonywanym przez Stevie Nicks. Członkowie zespołu, urzeczeni głosem wokalistki, zaproponowali jej współpracę. Wraz z nią do grupy dołączył jej chłopak, Lindsey Buckingham. W historii Fleetwood Mac rozpoczynał się kolejny etap: blues został zastąpiony przez spokojną, "słodką" odmianę rocka. Amerykańskie single grupy trafiały na listy przebojów, ale nastroje wśród muzyków nie były najlepsze. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych Christine rozstała się z Johnem, a Stevie z Lindseyem. Małżeństwo Micka również było zagrożone. Problemy osobiste utrudniały członkom zespołu wspólną pracę. Mimo to w 1977 roku Fleetwood Mac odniosło wielki sukces sprzedając kilkanaście milionów egzemplarzy albumu "Rumours". Fani formacji uważają utwory z tej płyty za swoisty dialog między muzykami będący odzwierciedleniem ich prywatnych problemów. Kolejny album, "Tusk", w dużej mierze stworzony przez Buckginghama, nie powtórzył sukcesu swojego poprzednika, ale zdobył miano platynowej płyty i został uznany przez krytyków za najbardziej ambitny longlplay w historii zespołu. Kryzys w zespole narastał. Fleetwood, Buckingham i Nicks rozpoczęli kariery solowe. Po nagraniu w 1982 roku płyty "Mirage" rozeszli się na trzy lata. W 1987, po wielu miesiącach pracy w studio, na rynek trafił wspólny album "Tango in the night". Od tamtej pory grupa dość regularnie wydaje kolejne krążki i koncertuje, ale jej skład nieustannie się zmienia.

Najbliższe emisje

Reklama