⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • FIOŁKI TERRORU

Historia

FIOŁKI TERRORU

The Violet of Terror

film dokumentalny, Ukraina, 2003, 40 min.

30 sierpnia 1918 roku Włodzimierz Lenin został postrzelony podczas wiecu w moskiewskich Zakładach Michelsona. Do wodza rewolucji strzelała kobieta, Fanny Kapłan, ale to jedyne, co wiadomo na 100% na temat tego zamachu, Lenina dosięgły dwie kule, ale rany nie okazały się groźne. Fanny Kapłan miała ponoć problemy z wycelowaniem broni z powodu bardzo słabego wzroku. Jej aresztowanie i egzekucja stały się dla WCzK pretekstem dla fali aresztowań i procesów, która znana jest w historii jako czerwony terror.

Zamach w Zakładach Michelsona do dziś okrywa aura tajemnicy. Badacze wciąż nie wiedzą, dlaczego tamtego dnia Lenin był pozbawiony ochrony, czemu oficjalne wyniki śledztwa zostały zafałszowane, a cała dokumentacja utajniona, jak to możliwe, że częściowo niewidoma Kapłan mogła działać w pojedynkę oraz jaki wpływ na jej desperacki krok miał romans z bratem lidera bolszewików Dymitrem Uljanowem.

Twórcy serii dokumentalnej "Fiołki terroru" podjęli własne śledztwo w sprawie wydarzeń sprzed 90 lat. Korzystając z ujawnionych niedawno dokumentów, postanowili przybliżyć tajemnicę, nad którą nie przestają głowić się historycy i kryminolodzy.

Najbliższe emisje

Reklama