⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

FILMUJĄC DLA VIETCONGU

Kampfauftrag Film. An der Kamera für den Vietcong

reżyser: Lost Listemann

film dokumentalny, Niemcy, 30 min.

Dokument opowiada o tym, jak Vietcong, czyli wietnamska partyzantka komunistyczna, wykorzystywał kamerę w walce z oddziałami amerykańskimi.

Wietnamscy komuniści realizowali filmy propagandowe pod nadzorem Ho Chi Minha już od lat pięćdziesiątych. Podczas wojny z Amerykanami produkcja tendencyjnych reportaży bardzo się rozwinęła. Odwołując się do nakręconych przez filmowców Vietcongu materiałów, w większości nigdy nie pokazywanych poza granicami Wietnamu, Lost Listemann przedstawia wojnę wietnamską w nowej perspektywie: naładowane emocjami obrazy relacjonują ataki przeprowadzane przez partyzantów Vietcongu oraz cierpienie cywilów i wziętych do niewoli amerykańskich żołnierzy. Fragmenty archiwalnych filmów uzupełnia wywiad z jednym z kamerzystów pracujących niegdyś dla studia filmowego Vietcongu.

Najbliższe emisje

Reklama