⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

FILANTROPIA CZY BIZNES

The Charity Business

reżyser: Frederic Dupuis

film dokumentalny, Francja, 2007, 54 min.

Najbogatsi z najbogatszych - Bill Gates, David Rockefeller czy Warren Buffett każdego roku przeznaczają część swojej fortuny na cele charytatywne. Wydają na ten cel miliardy euro. Nazywa się ich współczesnymi filantropami, dobroczyńcami wspierającymi różnego rodzaju organizacje charytatywne. Ale co tak na prawdę kryje się pod płaszczykiem tej hojności i kto tak na prawdę korzysta z ich pieniędzy?

Dokument "Filantropia czy biznes" przedstawia pełny sprzeczności świat wielkich interesów. Twórcy filmu próbują poznać zasady rządzące biznesem filantropijnym w Stanach Zjednoczonych. Śledztwo rozpoczynają w Nowym Jorku w domu państwa Janese'ów, znanych kolekcjonerów sztuki, którzy sprzedali część swojej kolekcji za, bagatela, 44 miliony dolarów i postanowili przekazać tą sumę na programy szkoleniowe dla pielęgniarek. Darczyńcy w USA wspierają najróżniejsze cele. Najczęściej jest to walka z biedą, chorobami, pomoc zwierzętom czy ochrona środowiska, choć zdarzają się inni beneficjenci jak np. amerykańska telewizja publiczna czy kanał 13.

Wśród amerykańskich filantropów nie sposób pominąć rodzinę Rockefellerów, która już od pokoleń zajmuje się działalnością charytatywną. Są fundatorami m.in. The Rochefeller University, gdzie prowadzone są badania naukowe z zakresu medycyny. Twórcy filmu spotkali się z Davidem Rockefellerem, który w ostatnim czasie przekazał na pomoc potrzebującym 350 milionów dolarów. W rozmowie przyznał, że działalność charytatywna jest swojego rodzaju biznesem, trzeba wyznaczyć cel i kontrolować rezultaty działań.

Bill Gates prowadzi ze swoja żoną fundację Bill & Melinda, która na walkę z AIDS i innymi chorobami wydała już miliardy dolarów. Jest to największa suma jaka przekazana na działania charytatywne, co pozwoliło odnotować fundację państwa Gates'ów w Księdze Rekordów Guinnessa. Dobroczynność Gatesa budzi kontrowersje. Krytycy zarzucają mu, że zajął się filantropią chcąc poprawić wizerunek swojego koncernu. Kolejnym bogaczem prowadzącym działalność charytatywną, do którego dotarli twórcy dokumentu jest według magazynu Forbes, drugi po Billu Gatesie, najbogatszy człowiek świata Warren Buffett. Założył on i sponsoruje fundację The Buffett Fundation, która przekazuje pieniądze innym organizacjom charytatywnym. Jest wśród fundacji państwa Gatesów.

Najbliższe emisje

Reklama