⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

FIGURA ZA CENĘ ŻYCIA

reżyser: Larkin McPhee

film dokumentalny, USA, 2000, 52 min.

Dla niektórych ludzi osiągnięcie szczupłej sylwetki ze zwykłego marzenia przeobraża się w niebezpieczną obsesję, która może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Problem ten przybrał szczególne rozmiary w Ameryce, gdzie dla milionów młodych ludzi konflikt pomiędzy rzeczywistością a wykreowanym przez media i show - biznes nierealnym ideałem sylwetki może stać sprawą życia i śmierci .Oglądając w telewizji i prasie nienaturalnie chude aktorki, piosenkarki i modelki, ważące nawet 25 procent mniej niż przeciętna kobieta, dziewczyny przyjmują ich wygląd za wzór do naśladowania. Stosują więc drakońskie diety lub ograniczają jedzenie do minimum. Takie praktyki mogą doprowadzić do poważnych chorób, na przykład anoreksji, czy bulimii. Autorzy filmu spotkali się z młodymi dziewczynami, które, po tym, jak wycieńczyły swój organizm radykalnymi metodami odchudzania, musiały stawić czoło groźnym komplikacjom zdrowotnym. Rozmawiali także z lekarzami specjalizującymi się w leczeniu tego typu zaburzeń. Rolę narratora w anglojęzycznej wersji realizatorzy dokumentu powierzyli znanej aktorce Susan Sarandon.

Najbliższe emisje

Reklama