⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • FIDEL. HISTORIA PRAWDZIWA
  • FIDEL. HISTORIA PRAWDZIWA

Historia

FIDEL. HISTORIA PRAWDZIWA

Fidel, Untold Story

reżyser: Estela Bravo

film dokumentalny, Kanada/USA/Wlk. Brytania, 2001, 91 min.

Były kubański prezydent Fidel Castro dla jednych był obrońcą biednych, przez wielu czczonym niczym Mesjasz, dla innych okrutnym dyktatorem.

Fidel Castro od 1959 do 2008 roku sprawował urząd premiera, potem prezydenta Republiki Kuby. Jego rządy pochłonęły tysiące ofiar, nieoficjalne dane mówią o 100 000. Amnesty International w swych raportach wskazuje na przetrzymywanie w więzieniach ludzi z racji ich poglądów politycznych, złe ich traktowanie, a nawet stosowanie tortur. Zwolennicy Fidela Castro wskazują na wciąż wysokie poparcie społeczne, twierdzą, że represje nigdy nie były ostre, a warunki życia Kubańczyków zdecydowanie się polepszyły. Za obecne trudności gospodarcze winią politykę USA oraz państw byłego bloku wschodniego, niechętnych do pomocy. Do niewątpliwych sukcesów polityki Castro, co przyznają również jego oponenci, należy brak problemów rasowych oraz wysoki poziom systemu ochrony zdrowia i edukacji. Reżyserka Estela Bravo przeprowadziła oryginalne wywiady z Fidelem Castro, a także uzyskała dostęp do unikalnych zdjęć archiwalnych, przedstawiających zwykłe ulice Kuby. Po raz pierwszy widzowie będą mieli okazję zobaczyć dyktatora prywatnie: pływającego z ochroniarzami, odwiedzającego dom rodzinny i szkołę, żartującego z Nelsonem Mandelą, spotykającego się z Elianem Gonzalezem czy świętującego swe urodziny z zespołem Buena Vista Social Club. O prywatnym życiu El Comandante opowie aktor amerykański Sydney Pollack, biznesmen Ted Turner, kongresmen Charles Rangel, a także rodzina i najbliżsi przyjaciele Fidela, m.in. laureat Nagrody Nobla Gabriel Garcia Marquez.

Najbliższe emisje

Reklama