⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

FELASZOWIE

reżyser: Christophe Francois Margolin

film dokumentalny, Francja, 1983, 50 min.

Dokument poświęcony wspólnocie Żydów, która do 1985 roku mieszkała na terytorium Etiopii.

W 1983 roku, 30 tysięcy czarnoskórych Żydów zamieszkiwało wzgórza Siemen w Północno-Zachodniej Etiopii. W języku miejscowym nazywano ich "Felaszami", co znaczy cudzoziemcy. Niewielu Europejczyków wiedziało o ich istnieniu, większość Felaszów sądziła, że byli jedynymi Żydami na świecie.

Ich pochodzenie jest tajemnicze. Uważają, że są potomkami króla Menelika, syna Salomona i królowej Saby. Niniejszy dokument przedstawia losy tego ludu, o którym, wydawało by się zapomniał świat. W 1977 roku Felaszowie stali się ofiarami pogromu zorganizowanego przez dyktatora, Menguestou. Reżyser stara się przedstawić ich życie codzienne, tradycje, obyczaje i upadlające warunki życia. W 1985 roku Felaszowie wyemigrowali do Izraela. Od tego momentu w Etiopii nie ma już żadnego przedstawiciela tego ludu.

Najbliższe emisje

Reklama