⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

FELA KUTI. MUZYKA TO BROŃ PRZYSZŁOŚCI

FELA KUTI. MUZYKA TO BROŃ PRZYSZŁOŚCI FELA KUTI. MUZYKA TO BROŃ PRZYSZŁOŚCI FELA KUTI. MUZYKA TO BROŃ PRZYSZŁOŚCI Stéphane Tchalgadjieff, Jean-Jacques Flori Francja 1982

Fela Kuti: Music is the Weapon

reżyser: Stéphane Tchalgadjieff, Jean-Jacques Flori

porterty, Francja, 1982, 52 min.

Nagrał blisko 50 płyt, był żonaty z 27 kobietami, zalazł za skórę wielu politykom. Fela Kuti z jednakowym zaangażowaniem tworzył, czerpał z życia i walczył.

Urodził się w 1938 roku w Nigerii jako Olufela Olusegun Oludotun Ransome-Kuti. Jego ojciec był pastorem i dyrektorem szkoły, matka aktywistką feministyczną. Gdy rodzice wysłali 19-letniego syna na studia medyczne do Londynu, ten sprzeciwił się i został muzykiem. Fascynował go wówczas jazz i muzyka afrykańska, ale prawdziwej iluminacji doznał podczas pobytu w Ghanie w 1967 roku. Wtedy na bazie różnych brzmień i inspiracji stworzył nurt, który nazwał afrobeatem, jeden z najbardziej wpływowych we współczesnej czarnej muzyce.

Fela Kuti dał się poznać jako wielki oryginał - multiinstrumentalista, kompozytor, działacz na rzecz praw człowieka, wichrzyciel znienawidzony przez skorumpowanych nigeryjskich polityków. Gdy zmarł w 1997 roku, za jego trumną podążały dziesiątki tysięcy ludzi, a artyści i dyplomaci z całego świata złożyli swe kondolencje.

Dokument "Fela Kuti. Muzyka to broń przyszłości" jest filmowym portretem "Czarnego Prezydenta", zrealizowanym na rok przed jego śmiercią. Od lat dwunastu

Najbliższe emisje

Reklama