⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

Fatalna pomyłka nad Tobrukiem

L' ultimo volo

reżyser: Folco Quilici

film dokumentalny, Włochy, 2010, 53 min.

Tobruk, 28 czerwca 1940 roku. Samolot, którym leci Italo Balbo - drugi człowiek po Mussolinim w faszystowskich Włoszech, zostaje strącony przez... włoską obronę przeciwlotniczą. Mało kto wierzy w zapewnienia o przypadkowym ostrzale i nie brak głosów sugerujących zamach.

Balbo był postacią niezwykle popularną zarówno we Włoszech, jak i na arenie międzynarodowej. Twórca i marszałek lotnictwa wojskowego, dynamiczny polityk, przyszły następca Mussoliniego... Jeżeli istotnie ktoś zlecił jego zamordowanie, to kto i w jakim celu? Czy był to sam Mussolini, zazdrosny o prestiż, jakim cieszył się jego człowiek? Czy może Hitler, niechętny Balbo z powodu jego sympatii do Żydów i złego zdania na temat nazizmu?
"Mój film stawia różne pytania z nowej, intrygującej dla pasjonata historii, perspektywy" - przekonuje reżyser FOLCO QUILICI. "Prawdziwą tajemnicą ostatniego lotu Balbo nie jest to, co zdarzyło się tamtej nocy w Tobruku, ani kto to spowodował. O wiele bardziej interesujące jest dokąd leciał marszałek i... w jakim celu".
Oficjalnie Balbo miał udać się na pustynne lotnisko Sidi Azeis, położone w samym centrum działań wojennych. W jakim jednak celu? I dlaczego leciał nocą? Niniejszy dokument szuka odpowiedzi na jedną z największych zagadek II wojny światowej.

Film z cyklu: NAUKA I TECHNIKA

Najbliższe emisje

Reklama