⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Nauka i technika

FAŁSZYWE HORMONY

reżyser: Eileen Thalenberg

film dokumentalny, Kanada, 1997, 46 min.

Dokument poświęcony naukowym badaniom nad problemami związanymi z hormonami.

Spadek liczby plemników w spermie człowieka, niezwykłe rozmiary penisa u aligatorów, problemy w nauce (słaba pamięć, złe czytanie) u dzieci - niektórzy naukowcy lansują od niedawna tezę, w myśl której wszystkie te zjawiska, tak przecież różne, miałyby wspólne korzenie. Wydaje się, że nasze hormony są zakażone przez substancje chemiczne (toksyny), przez co nie spełniają swoich biologicznych funkcji, a nawet zagrażają istnieniu całego gatunku. Hormonom podlegają takie sfery ludzkiego życia, jak choćby identyfikacja seksualna, reprodukcja, czy rozwój mózgu. Naukowcy dochodzą do przekonania, że hormony są w niebezpieczeństwie. Jedną z substancji chemicznych, która im zagraża jest tak popularny obecnie plastik.

Realizatorka niniejszego filmu oddaje głos amerykańskim i europejskim naukowcom zajmującym się problematyką hormonów. Biolodzy z Florydy studiują organy reprodukcyjne aligatorów, podczas gdy w krajach Beneluksu specjaliści badają wpływ zanieczyszczenia na młodzież.

Najbliższe emisje

Reklama