⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

FALA

reżyser: Piotr Łazarkiewicz

film dokumentalny, Polska, 1986, 79 min.

Film został nakręcony podczas Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w sierpniu 1985 roku. To niepowtarzalne z wielu względów wydarzenie posłużyło za kanwę wielowątkowej opowieści, której tematem jest ekspresja młodego pokolenia. Obok warstwy ściśle dokumentalnej, momentami socjologicznej, film zawiera też wątki impresyjne, odwołujące się do wyobraźni widza.

Dokument "Fala" jest próbą opisu i pewnej penetracji zamkniętego świata, który istnieje przez kilka dni w konkretnym miejscu. Układ zamknięty, który tworzy się w Jarocinie między pomiędzy ludźmi, którzy tam przyjeżdżają, mieszkańcami miasta oraz przedstawicielami miejscowych instytucji, urzędów i organizacji nie jest łatwy w opisie, nie poddaje się też jednoznacznej analizie. "Chciałem, by taka niemożliwość "czarno - białego" opisu przeniosła się na mój film - mówi reżyser filmu Piotr Łazarkiewicz - i nie ukrywam, że chciałem go zrobić w sposób komunikatywny i atrakcyjny - po to, by spróbować odejść od klasycznych schematów filmu dokumentalnego czy reportażu. W odniesieniu do takiego zjawiska jak Jarocin chyba niespecjalnie by się sprawdziły." Poprzez wielowątkową narrację dokumentalną autorzy chcieli zwrócić uwagę na rozmaitość wzajemnych relacji, form porozumienia, dialogu pomiędzy pokoleniami tak od siebie odległymi. Osią dramaturgiczną są w filmie występy zespołów muzycznych, które przyjechały do Jarocina w sierpniu 1985 - są wśród nich zarówno zespoły stricte amatorskie, jak i zawodowe. Bohaterem zbiorowym filmu jest tytułowa fala - najmłodsze pokolenie wchodzące w dorosłe życie...

Najbliższe emisje

Reklama