⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

FAJRANT

reżyser: Karl Gass

film dokumentalny, NRD, 1963, 38 min.

W NRD czas wypoczynku miał być wykorzystywany na zajęcia wartościowe i rozwijające. Tak głosiła oficjalna propaganda. Rzeczywistość była zupełnie inna. Karl Gass próbował, na tyle na ile mógł, przechytrzyć cenzurę, aby pokazać w swym filmie jak najwięcej prawdy.

Robotnicy, których obserwował Gass, dużą część wolnego czasu spędzali kręcąc się między barakami, sklepem i barem. Nad dobre książki zdecydowanie przedkładali piwo. Film przedstawiający ten niezbyt kulturalny sposób spędzania wolnego czasu przez ludzi pracy wywołał falę protestów ze strony ówczesnych władz. Nie podobało im się, że naruszono wyidealizowany wizerunek robotnika. Gass został zmuszony do domontowania kilku "pozytywnych scen": robotników uczących się, czytających i dyskutujących oraz ograniczenia liczby fragmentów pokazujących pijaństwo i brud. Reżyser, co prawda wprowadził pewne zmiany, ale zrobił to w taki sposób, aby w filmie nie zabrakło prawdziwych przekazów.

Najbliższe emisje

Reklama