⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • ELEKTROWSTRZĄSY

Nauka i technika

ELEKTROWSTRZĄSY

Shock

film dokumentalny, USA, 2007, 58 min.

Terapia elektrowstrząsowa jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych w dziejach medycyny. Kiedyś traktowana jak szarlataneria, dziś okazuje się mieć zaskakująco obiecującą przyszłość.

Kitty Dukakis, żona słynnego gubernatora stanu Massachusetts Michaela Dukakisa, przez ponad 20 lat zmagała się z depresją. Nie pomagały jej żadne formy terapii ani środki farmakologiczne. Dopiero elektrowstrząsy sprawiły, że kobieta zaczęła odzyskiwać normalne życie.

Przypadek Kitty Dukakis jest jednym z wielu świadectw dobroczynnego działania terapii, która ma równie wielu zwolenników, co wrogów. Nadal brak wiarygodnego wytłumaczenia dlaczego poddawanie mózgu pacjenta elektrycznym impulsom wywiera pozytywny wpływ na jego zdrowie, lecz ta metoda leczenia okazuje się bezpieczniejsza i bardziej skuteczna niż zwyczajna terapia polegająca na zażywaniu leków. Dokument "Elektrowstrząsy" opowiada historię kontrowersyjnej kuracji - od nader mrocznej przeszłości po napawającą nadzieją przyszłość.

Najbliższe emisje

Reklama