⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • EKSTREMALNE TEMPERATURY
  • EKSTREMALNE TEMPERATURY
  • EKSTREMALNE TEMPERATURY
  • EKSTREMALNE TEMPERATURY
  • EKSTREMALNE TEMPERATURY
  • EKSTREMALNE TEMPERATURY
  • EKSTREMALNE TEMPERATURY

 

EKSTREMALNE TEMPERATURY

EKSTREMALNE TEMPERATURY EKSTREMALNE TEMPERATURY EKSTREMALNE TEMPERATURY Udo Maurer Australia 2008

From freezer to furnace

reżyser: Udo Maurer

film dokumentalny, Australia, 2008, 52 min.

Podróż do najcieplejszych i najzimniejszych miejsc na Ziemi, gdzie ludzie nie tylko żyją w ekstremalnych warunkach, ale - co więcej - czerpią z tego przyjemność.

Punkt na północnej półkuli, gdzie zarejestrowano najniższą temperaturę - minus 71,2 stopni Celsjusza, leży we wschodniej Syberii. Rosyjska wioska Oymyakon jest tym samym najzimniejszym zamieszkałym miejscem na Ziemi. Tysiące mil dalej znajduje się amerykański odpowiednik rekordowych temperatur: Furnace Creek - jedno z najcieplejszych miejsc na planecie. W 1913 roku zanotowano tam 56,7 stopni Celsjusza. Oficjalnie najbardziej gorąco na świecie jest w Al´Aziziyah w Libii. O tym mieście mówi się "brama Sahary". Leży 25 mil od Tripolisu i Morza Śródziemnego. Temperatury w Al´Aziziyah często przekraczają 40 stopni Celsjusza, lecz w 1922 roku padł tu rekord - 58 stopni Celsjusza w cieniu. Kolejne niesławne miejsce to Kotlina Danakilska - jedna z najbardziej zapomnianych depresji świata. Położona jest między Erytreą a Etiopią, prawie 150 metrów pod poziomem morza, a średnie najwyższe roczne temperatury wynoszą tam 34,6 stopni Celsjusza.

Najbliższe emisje

Reklama