⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

EKSCENTRYCZNY ANDY WARHOL

Andy Warhol: L'oeuvre Incarnée

reżyser: Jean-Michel Vecchiet

film dokumentalny, Francja, 2006, 53 min.

Świat sztuki nie uznaje statusu gwiazdy, ale jednak co najmniej jednego twórcę nie sposób nie tytułować właśnie takim mianem. Andy Warhol był wizjonerem, ekscentrykiem i wielką indywidualnością - prawdziwym gwiazdorem sztuki, którą wywrócił do góry nogami.

Gdy na początku lat 50-tych Andy Warhol zjawił się w Nowym Jorku miał jedynie dyplom wydziału sztuki Uniwersytetu w Pittsburghu, 200 dolarów w kieszeni i głowę pełną pomysłów. Przez całą dekadę musiał zadawalać się pracą w reklamie, z trudem wiążąc koniec z końcem. Przełom nastąpił na początku lat 60-tych. Warhol rozpoczął wtedy eksperymenty z sitodrukiem. Technika ta umożliwiła mu seryjną niemal produkcję obrazów. Seria powstałych wówczas płócien przedstawiała zupę w puszkach Campbell, dokładnie takich, jakie można było znaleźć w każdym supermarkecie. Gdy obrazy trafiły do galerii, wywołały furorę. O ekscentryku w śnieżnobiałej peruce zrobiło się głośno jako o ojcu chrzestnym nowego nurtu w sztuce - pop artu. Film Jeana-Michela Vecchieta jest hołdem złożonym zmarłemu w 1987 roku Warholowi. Dokument, nakręcony na okoliczność 20 rocznicy śmierci Andy'ego, na nowo zagłębia się w mikrokosmos sztuki legendarnego artysty. Podnosząc wytwory popkultury do rangi sztuki, Warhol odwrócił do góry nogami liczące sobie setki lat teorie dotyczące dzieł artystycznych. Zarobił przy tym wielkie pieniądze, dzięki którym realizował kolejne niekonwencjonalne projekty. W założonej przez siebie Fabryce kręcił awangardowe filmy, skupiając wokół siebie zastępy innych oryginałów - filmowców, muzyków, literatów. Białowłosy wizjoner stał się ulubieńcem towarzyskiej elity Nowego Jorku, pokazywał się w towarzystwie gwiazd rocka i koronowanych głów. Stał się jednym z symboli swojej epoki, człowiekiem ikoną. O jego dalekosiężnych wizjach świadczą w filmie Vecchieta nie tylko same dzieła oraz materiały archiwalne z życia Warhola, ale również świadectwa ludzi, którzy znali ekscentrycznego Andy'ego, jego współpracowników i przyjaciół. W filmie pojawiają się takie osobistości, jak: "prawa ręka" mistrza Gerard Malanga, ojciec filmowej awangardy Jonas Mekas czy dyrektor Muzeum Andy'ego Warhola w Pittsburghu Tom Sokolowski. Oni oraz inne postaci z otoczenia artysty odsłaniają wiele ciekawych, rzadko omawianych szczegółów z życia Warhola, jego poglądy na obyczajowość, religię czy samą sztukę, której był wielkim destruktorem i klasykiem zarazem. Od lat dwunastu Film w formacie 16:9

Najbliższe emisje

Reklama