⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

EGIPT: ZŁOTY WIEK

reżyser: J. Morgan

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1998, 52 min.

W 1922 roku Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona, mało znanego władcy z dynastii XVIII. Mimo, że grób był mniejszy niż miejsca spoczynku innych faraonów, to jego wyposażenie świadczyło o zamożności władców Egiptu z czasów Nowego Państwa.

Około 1550 roku p. n. e. Egipt był rozdarty i zależny od obcych ludów. Faraonom z dynastii XVIII, która właśnie rozpoczynała rządy, udało się jednak przejąć władzę nad krajem oraz nad bardzo bogatym w złoto regionem Kusz. Ta ostatnia zdobycz przyczyniła się do wzrostu potęgi i zamożności faraonów. Ich groby wypełniano złotym kruszcem przywiezionym właśnie z Kusz. Apogeum "złotego wieku" starożytnego Egiptu przypadło na okres panowania Amenhotepa III, a jego koniec to rządy Setiego I oraz okres, w którym zasoby złota w Kusz zaczęły się wyczerpywać.

Najbliższe emisje

Reklama