Nauka i technika

EGIPT ROZSZYFROWANY

Egipt Decoded

film dokumentalny, Holandia, 2005, 53 min.

Dziś wiele wiadomo o sposobie, w jaki starożytni Egipcjanie konstruowali monumentalne piramidy. Dlaczego jednak przykładali tak wielką wagę do ustawienia gwiazd i czynili z tego jeden z najważniejszych czynników wpływających na ich pracę?

Starożytni Egipcjanie byli mistrzami w obserwowaniu zjawisk natury. Nil wylewał każdego roku w środku lata, przynosząc zatrudnienie i dostatek robotnikom. Obserwacje astronomiczne umożliwiły stworzenie kalendarza słonecznego i obliczenie długości roku, a dzięki temu egipskie budowle stawiano w określonym czasie i przy odpowiedniej konstelacji gwiazd.

Dokument "Egipt rozszyfrowany" bazuje na teorii Roberta Bauvala, kontrowersyjnego brytyjskiego badacza i egiptologa, który twierdzi, że piramidy to nie tylko grobowce dla zmarłych faraonów. W 1994 roku przedstawił teorię wykazującą, że piramidy IV Dynastii były budowane jako ziemskie odzwierciedlenie gwiazdozbioru Oriona. Odkrył, że układ Oriona i piramid pokrywały się idealnie już w 10.500 roku p.n.e. Do dziś pięć zachowanych piramid stanowi ziemską replikę gwiazdozbioru Oriona, a słynne piramidy w Gizie są idealnym odbiciem trzech gwiazd składających się na Pas Oriona. Według Bauvala dla każdej z piramid można znaleźć gwiezdne odpowiedniki, a cała Memficka nekropolia układa się w jednolity plan, będący ziemskim odbiciem nieba.

Teoria ta jest znaczącym przełomem w dziedzinie odkryć historycznych i pokazuje, bazując na możliwościach współczesnego systemu komputerowego i ostatnich egipskich wykopalisk archeologicznych, że starożytny Egipt z ułożeniem głównych piramid, świątyń słońca i centrów religijnych był budowany według długoterminowego planu przekształcenia Egiptu w "Niebiańskie Królestwo", gdzie czas płynąłby cyklicznie, a bogowie słońca rządziliby wiecznie.

Film "Egipt rozszyfrowany" jest kluczem do zrozumienia starożytnych Egipcjan i ich architektury. Rzuca wyzwanie tradycyjnej egiptologii, historii i archeologii, przedstawiając jednocześnie kontrowersyjną hipotezę, która przewraca do góry nogami całą naszą wiedzę o starożytności.

Najbliższe emisje

Reklama