⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • Efekt Chopina
  • Efekt Chopina
  • Efekt Chopina

 

Efekt Chopina

Efekt Chopina Efekt Chopina Efekt Chopina Krzysztof Dzięciołowski Polska 2010

reżyser: Krzysztof Dzięciołowski

film dokumentalny, Polska, 2010, 50 min.

Marita Alban Juarez, polsko-peruwiańska badaczka Chopina i wokalistka jazzowa wyrusza w podróż po Polsce, Francji i Japonii, aby sprawdzić czy muzyka polskiego kompozytora jest wciąż inspirująca, czy nie stała się XIX-wiecznym zabytkiem.

"Efekt Chopina" to nie kolejny film rocznicowy, lecz próba świeżego spojrzenia na dorobek kompozytora. Film zdejmuje postać Fryderyka Chopina z pomnika, pozwala spojrzeć na niego jako na nowoczesnego twórcę. Marita Alban Juarez odwiedza miejsca kluczowe dla twórczości kompozytora. Rozmawia z muzykami, którzy współcześnie czerpią z niego inspirację. Podgląda ich podczas ćwiczeń, kreatywnie dołączając do muzycznych improwizacji. Marita nie jest zimnym komentatorem, ale pełnym emocji uczestnikiem wydarzeń. Sprawdza, jak utwory Chopina adaptuje się do nowoczesnych gatunków muzycznych. Otwiera widza na różnorodne współczesne oblicza Chopina. W Polsce Marita spotyka Leszka Możdżera, który pokazuje jej jak bawi się Chopinem. Podczas sesji nagraniowej Anny Marii Jopek i Makoto Ozone przekonuje się jak śpiewana jest ta muzyka. W Paryżu wybitny pianista Kevin Kenner pokazuje Maricie, jak ważne w przypadku interpretacji Chopina jest emocjonalne otwarcie się na jego muzykę. Bohaterka filmu dociera także do Japonii, aby sprawdzić co przyciąga do Chopina tych, którzy nie wiedzą co to romantyzm albo Powstanie Listopadowe.

Najbliższe emisje

Reklama