Historia

DZWONY CZERNOBYLA - 10 LAT PÓŹNIEJ

reżyser: Kurt Langbein, Jarosław Kamieński, Satoshi Toshida, Marie-France Han i Lydia Antonienko

film dokumentalny, Austria, 1996, 54 min.

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie jeden z czterech reaktorów eksplodował, po czym spłonął. Pyłek radioaktywny rozprzestrzenił się po prawie całym świecie.

Podczas akcji ratunkowej zginęło trzydziestu techników i ratowników. Z najbliższego miasteczka, położonego 30 km od elektrowni, ewakuowano ponad 135 tysięcy osób. Silne promieniowanie zanotowano m.in. na Białorusi, Finlandii, Skandynawii, Polsce, Niemczech, Francji i Włoszech. Władze radzieckie przez wiele kolejnych lat ukrywały fakty o katastrofie. Dziś, w promieniu 15 km od centrali atomowej w dalszym ciągu żyją ludzie. Żywią się produktami, które sami hodują na skażonej ziemi. Nikt nie pomógł im opuścić terenu, ani nie zapewnił odpowiedniej opieki medycznej.

Film, oparty na wypowiedziach dyrektora elektrowni, trzech ocalałych ratowników i byłego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczova, przedstawia szczegółowy przebieg wydarzeń z Czernobyla. Mimo tragedii z 1986 roku i kolejnej awarii w 1992 roku, elektrownia jest w dalszym ciągu częściowo aktywna.

Najbliższe emisje

Reklama