Galeria

  • DZIWNA KULTURA
  • DZIWNA KULTURA

 

DZIWNA KULTURA

Strange Culture

reżyser: Lynn Hershman Leeson

film dokumentalny, USA, 2007, 75 min.

Dokument o granicach wolności artystycznej na przykładzie historii Steve'a Kurtza, krytyka amerykańskiego stylu żywienia i służby zdrowia, artysty i profesora uniwersyteckiego, oskarżonego przez rząd Stanów Zjednoczonych o bioterroryzm.

Steve Kurtz jest profesorem nadzwyczajnym historii sztuki na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo oraz założycielem uznanej na całym świecie grupy artystycznej Critical Art Ensemble. Składa się na nią pięć osób z różnym wykształceniem, którzy zajmują się odkrywaniem punktów wspólnych między sztuką, technologią, polityką i teorią krytyczną. Łączą grafikę komputerową, film, fotografię, tekst i performance. Steve Kurtz jest szczególnie znany ze sztuki na polu bio-art. Właśnie pracował nad wystawą dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Massachusetts, gdy 11 maja 2004 roku jego żona Hope zmarła nagle podczas snu na niewydolność serca. Steve zadzwonił na numer 911, lecz przybyli lekarze wyjątkowo podejrzliwie podeszli do jego dzieł sztuki i zadzwonili do FBI. Przez kilka godzin agenci ubrani w kombinezony hazmat, których używa się podczas zagrożeń biochemicznych, dokładnie badali jego dom, komputery, książki, kota, a nawet ciało zmarłej żony. Kurtz został podejrzany o bioterroryzm, oskarżony o "naruszenie antyterrorystycznego aktu o biologicznych broniach", aresztowany i postawiony przed sądem federalnym. Jego bezprecedensowy proces wciąż trwa. Oskarżony został także jego długoletni współpracownik, dr Robert Ferrell, były szef Katedry Genetyki na Uniwersytecie w Pittsburghu, który przesłał mu nielegalnie biologiczne materiały, potrzebne do wystawy. Grozi im 20 lat więzienia.

Ponieważ Kurtz nie może legalnie mówić w swojej sprawie, reżyserka Lynn Hershmann Leeson zatrudniła aktorów, by móc w ten sposób opowiedzieć tę tragiczną historię. W rolę Hope Kurtz wcieliła się Tilda Swinton. Dramatyczne zdarzenia zostały pokazane dzięki wykorzystaniu animacji, archiwalnych i najnowszych materiałów filmowych oraz udzielonych wywiadów. Dokument był pokazywany na MFF w Sundance i Berlinie.

Najbliższe emisje

Reklama