Galeria

  • Dziobem i pazurem
  • Dziobem i pazurem
  • Dziobem i pazurem

 

Dziobem i pazurem

Dziobem i pazurem Dziobem i pazurem Dziobem i pazurem Krystian Matysek Polska 2001

reżyser: Krystian Matysek

film dokumentalny, Polska, 2001, 52 min.

Oto niezwykły dokument o tematyce przyrodniczej ukazujący bogactwo świata ptaków z północno-wschodniej Polski. Jeden z najczęściej nagradzanych ojczystych filmów w ostatnich latach na świecie, porównywany do "Makrokosmosu" i "Mikrokosmosu".

"Dziobem i pazurem" prezentuje bogactwo i różnorodność świata ptaków, zamieszkujących północno-wschodni region Polski. Przesłaniem filmu jest uwrażliwienie widza na jeszcze istniejące, naturalne piękno, które na skutek procesów cywilizacyjnych jest nieodwracalnie niszczone. "Dziobem i pazurem" to dzieło nowatorskie, wykraczające poza standard realizacyjny klasycznych filmów przyrodniczych. By uniknąć nachalnej dydaktyki, autor filmu całkowicie zrezygnował z komentarza słownego. Bezpośrednio na emocje widza oddziaływują więc zachwycające zdjęcia oraz porywająca ścieżka dźwiękowa filmu.

"Dziobem i pazurem" to film przyrodniczy opowiedziany niczym thrilller: zaskakuje nagłymi zwrotami akcji, myli tropy, stopniuje i uspokaja napięcie kolejnych sekwencji - obok ostrych scen walk i polowań, znajdują się nastrojowe, wyciszone fragmenty poświęcone wychowywaniu młodych czy ptasiej toalecie. Film jest w pełni autorskim dziełem Krystiana Matyska - scenarzysty, reżysera i operatora obrazu, absolwenta Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. Zdjęcia do filmu realizował przez ponad 3 lata. Dzięki temu, na taśmie filmowej udało się uwiecznić unikatowe sceny z życia ptaków, m.in.: walkę kruków z drapieżnikami o zwierzęce padło, polowanie orła przedniego, atak bielików na kolonię kormoranów, toki cietrzewi, walki terytorialne żurawi czy rodzinę puchaczy przy gnieździe. Wyjątkowe piękno udało się wydobyć realizatorowi ze scen ilustrujących wpływ zjawisk atmosferycznych (wiatr, burza, deszcz) na przyrodę. Atrakcje wizualne i dynamiczny montażu filmu mogą przypominać estetykę znaną z videoclipów. Takie rewolucyjne potraktowanie materii przyrodniczej, może okazać się skuteczną metodą edukacji ekologicznej zwłaszcza młodego widza, którego wrażliwość ukształtowana została przez teledyski i spoty reklamowe.

Realizacja filmu przebiegała w sposób absolutnie przyjazny dla ptasich bohaterów - bez ingerencji w ich naturalne środowisko, przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności, szczególnie w okresie lęgów i wychowywania młodych. Większość zdjęć realizowana była tzw. długim obiektywem, ekipa zdjęciowa ograniczona była do minimum. Produkcja "Dziobem i pazurem" - filmu, ukazującego zarówno poruszające piękno, jak i krwawą drapieżność ptasiego świata, została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto zaznaczyć, że "Dziobem i pazurem" to jedna z najczęściej nagradzanych polskich produkcji na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. Jest laureatem "Kryształowego Liścia" w Brukseli, Grand Prix na festiwalach w Pradze, Goniądzu, Łodzi, Nowogardzie i Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, otrzymał Nagrody Jury w Menigoute i Grenoble we Francji, zakwalifikował się do finału festiwalu w San Francisco, zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię w Macedonii.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama