Galeria

  • Dżinsy. Planeta w kolorze blue
  • Dżinsy. Planeta w kolorze blue
  • Dżinsy. Planeta w kolorze blue
  • Dżinsy. Planeta w kolorze blue
  • Dżinsy. Planeta w kolorze blue

 

Dżinsy. Planeta w kolorze blue

Dżinsy. Planeta w kolorze blue Dżinsy. Planeta w kolorze blue Dżinsy. Planeta w kolorze blue Thierry Aguila Francja 2010

Jeans, A Faded Blue Planet

reżyser: Thierry Aguila

film dokumentalny, Francja, 2010, 56 min.

W 2000 roku w opuszczonej kopalni znaleziono dżinsy Levi's z 1880 roku. Podczas aukcji internetowej, oryginalnie sprzedawane za niecałego dolara spodnie, osiągnęły wartość ponad 46 tysięcy dolarów.

Film jak w soczewce pokazuje to, co stało się ze zwykłymi, masowo produkowanymi niebieskimi dżinsami na przestrzeni ostatnich 150 lat. Ta część garderoby z początku popularna tylko wśród kowbojów przetrwała rewolucję przemysłową, dwie wojny światowe i proces globalizacji. Ludzie na całym świecie, niezależnie od wieku, koloru skóry i wyznania noszą dżinsy. I nadal mimo upływu czasu te spodnie tylko zyskują na wartości. Rodzi to jedno kluczowe pytanie: dlaczego? Każdy element dżinsów ma swoją historię. Począwszy od unikalnych kieszeni, przez bawełnę koloru indygo po specyficzny krój. Dzięki filmowi widzowie poznają prawdziwe znaczenie słowa denim, dowiedzą się, jak zmieniał się krój spodni, kiedy kobiety zaczęły je zakładać oraz dlaczego noszenie Levi'sów było przejawem walki z systemem radzieckim. Dokument pokazuje aspekty nie tylko techniczne, ale także kulturowe i ekonomiczne historii dżinsów. Oto niezwykła podróż po niebieskiej planecie modowego fenomenu.

Najbliższe emisje

Reklama