DZIKA POLSKA: NOC ŻÓŁWICH JAJ

DZIKA POLSKA: NOC ŻÓŁWICH JAJ DZIKA POLSKA: NOC ŻÓŁWICH JAJ DZIKA POLSKA: NOC ŻÓŁWICH JAJ Dorota Adamkiewicz Polska 2007

Dzika Polska

reżyser: Dorota Adamkiewicz

film dokumentalny, Polska, 2007, 10 x 25 min.

"Dzika Polska" to cykl filmów przyrodniczych o tym, jak wcielić się w żółwia błotnego i przemierzać mokradła przy akompaniamencie śpiewu najrzadziej występującego ptaka wróblowatego Europy, skakać z Kozicą po tatrzańskich stokach, odnajdywać nietoperze w piwnicy z kartoflami, sowy w kościele, a z wieży kościelnej śledzić rysie, popłynąć na polski Pacyfik, być u dzikiej klempy łosia na imieninach oraz pogłaskać owczarka, który bez rozlewu krwi radzi sobie z wilkami.

Długą jak na ich nogi, bo nawet kilkusetmetrową podróż muszą odbyć samice żółwia błotnego, by złożyć jaja. Tyle metrów dzieli je od skraju mokradeł Polesia do piaszczystego ugoru, w którym gremialnie zagrzebią pod osłoną nocy swe lęgowe skarby. Badacze każde żółwie gniazdo otoczą opieką, a później część wyklutych żółwików przeniosą do inkubatorów. Wszystko po to, by pomóc się rozmnażać ginącemu reliktowi epoki dinozaurów.

Najbliższe emisje

Reklama