Dziewczęta z ulic Kairu

El-Banate dol

reżyser: Tahani Rached

film dokumentalny, Egipt, 2006, 52 min.

Banda zbuntowanych nastolatek żyje na ulicach Kairu. Zadziwiają siłą charakteru, jaką muszą się wykazać każdego dnia oraz wielką radością życia.

W społeczności muzułmańskiej, w której żyją, są podwójnie marginalizowane - jako kobiety i mieszkanki ulicy. Większość z nich uciekła z domu z powodu biedy. Ich dni były i są pełne ryzyka. Na ulicy spotykają się z gwałtem, okaleczaniem twarzy przez członków gangów, uzależnieniem od narkotyków, prostytucją, niechcianą ciążą i macierzyństwem. Te kobiety, dzieci i matki, często w jednej osobie, żyją tylko dniem dzisiejszym. Widzimy je, gdy tańczą, śmieją się, ćwiczą aerobic oraz poszukują innego sposobu na życie i wolność.
W filmie widać wielkie zaufanie bohaterek do reżyserki i jej warsztat filmowy, dzięki czemu życie na ulicach Kairu, niewidzialne dla przeciętnego turysty na wakacjach w Egipcie, zostało przedstawione barwnie, dynamicznie i interesująco. RACHED pokazuje dziewczęta z empatią, ale bez sentymentów. Wydaje się, że tym filmem składa im hołd. Nie ucieka przed pokazywaniem najgorszych stron ich koszmarnej egzystencji. Jednym z takich momentów są słowa jednej z dziewczyn, która mówi, że zabije swoje dziecko, jeśli okaże się dziewczynką. Inna, charyzmatyczna Tata, jeździ konno po ulicach, ucieka przez policjantami, wącha klej, by nie czuć bólu i płacze, by usnąć. W filmie zadziwia jedno - upór każdej z nich w walce o swoją szansę kontrastuje z wielką zespołowością i koleżeńskością.
Dokument był pokazywany na Festiwalu Filmowym w Cannes, Toronto i Nowym Jorku.

Najbliższe emisje

Reklama