Galeria

  • DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĄŁ THEO VAN GOGH
  • DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĄŁ THEO VAN GOGH
  • DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĄŁ THEO VAN GOGH

 

DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĄŁ THEO VAN GOGH

DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĄŁ THEO VAN GOGH DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĄŁ THEO VAN GOGH DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĄŁ THEO VAN GOGH Esther Schapira, Kamil Taylan Niemcy 2007

Der Tag, als Theo van Goh ermordet wurde

reżyser: Esther Schapira, Kamil Taylan

film dokumentalny, Niemcy, 2007, 56 min.

Po emisji 10-minutowego filmu "Submission" o represyjnym traktowaniu kobiet w krajach muzułmańskich holenderski reżyser Theo van Gogh zaczął otrzymywać coraz większą liczbę pogróżek.

2 listopada 2004 roku został zamordowany w Amsterdamie. Egzekucja miała miejsce w ciągu dnia na ulicy, gdy jechał rowerem do pracy. Nie dość, że zginął na miejscu trafiony siedmioma kulami, jego zabójca poderżnął mu gardło. Cały kraj był w szoku. Morderca von Gogha, wówczas 26-letni Mohammed Bouyeri, wychowywany w Holandii, posiadał holenderskie i marokańskie obywatelstwo. Co go pchnęło do tak bestialskiego czynu? Film jest próbą dotarcia, co doprowadziło do publicznej egzekucji, która mogła mieć miejsce w każdym innym kraju w Europie.

Reżyserka Esther Schapira intensywnie uczestniczyła w procesie Bouyeriego. Dowiedziała się, że nie był samozwańczym zamachowcem, lecz członkiem komórki terrorystycznej obserwowanej przez holenderski wywiad. Bouyeri ponadto miał powiązania z Al-Kaidą. Jego kolejnym celem był holenderska parlamentarzystka Ayaan Hirsi Ali, walcząca o prawa kobiet somalijskich, i która współpracowała z van Goghiem przy "Submission". Ali w dokumencie "Dzień, w którym zginął Theo van Gogh" ostrzega policję przed trywializowaniem zagrożenia ze strony młodych muzułmanów, którzy opuścili domy rodzinne, nie czują się zintegrowani z lokalną społecznością i wstępują do międzynarodowych sieci terrorystycznych oraz wzywa do obrony demokracji.

Najbliższe emisje

Reklama