DZIEJE CHIŃSKIEGO PISARZA

Lu Xun: The Soul of the Nation

reżyser: Henry Lange

film dokumentalny, Francja, 1999, 50 min.

Film przedstawiający życie i twórczość Lu Xuna, wybitnego myśliciela i eseisty XX wieku. Zmarł w 1936 roku, nigdy nie ugiąwszy się pod żadnym politycznym dyktatem.

Lu Xun (prawdziwe nazwisko Zhou Shouren) urodził w 1881 roku. Po studiach w Szkole Morskiej i Kolejowo-Górniczej wyjechał w 1901 roku na stypendium do Japonii. Tam zgłębiał medycynę, filozofię, wiedzę o Zachodzie, czytał Byrona, Puszkina i Mickiewicza. Zaangażował się w ruch reformatorski chińskich studentów, którzy popierali ideę zmian na wzór zachodni. Po powrocie do Chin w 1909 roku pracował jako nauczyciel. W 1911 roku została obalona dynastia Qing, jednak nowa władza nie przyniosła poprawy warunków życia.

W 1918 roku wydał pod pseudonimem swoje pierwsze i najsławniejsze opowiadanie grozy "Dziennik obłąkanego", w którym za pomocą kanibalizmu opisał "chore" stosunki społeczne w Chinach. W 1923 roku światło dzienne ujrzał jego pierwszy zbiór opowiadań, w którym znalazły się m.in. "Mój stary dom" czy "Prawdziwa historia Ah Q". Od tej pory zaczęto go traktować jako prekursora nowoczesnej chińskiej literatury. Całkowicie odchodząc od języka klasycznego, stawiał na potoczny. Literaturą zajmował się do końca życia pisząc, wykładając na uniwersytetach i wydając magazyny literackie. Jest autorem pod 700 esejów, a także poematów, prozy i wspomnień. Był silnie związany z ruchem komunistycznym. W 1930 roku założył Ligę Wolności Chin, a Ligą Pisarzy Lewicowych kierował aż do śmierci. Musiał żyć w izolacji i strachu przed zamordowaniem przez Guomindang.

Najbliższe emisje

Reklama