Galeria

  • DZIEDZICTWO MAJÓW
  • DZIEDZICTWO MAJÓW
  • DZIEDZICTWO MAJÓW
  • DZIEDZICTWO MAJÓW

 

DZIEDZICTWO MAJÓW

reżyser: Małgorzata Szyszka

film dokumentalny, Polska, 2005, 29 min.

Przewodnikiem po Meksyku i Gwatemali jest antropolog Witold Jacórzyński, od 10 lat pracujący i mieszkający w Ameryce Środkowej.

Opowiada on o wierzeniach i zwyczajach współczesnych Indian. Odwiedza nowo powstałe osiedla, gdzie spotyka ich ubranych w tradycyjne stroje, mówiących własnymi językami i będących wyznawcami protestantyzmu. Poznaje dzieje ludzi, którzy budują swoją kulturę łamiąc stereotypowe myślenie o meksykańskich Indianach. Odwiedza wioskę zamieszkaną przez Klan Pasinssa, czerpie wodę ze świętej studni, wędruje tropem Czarnego Demona i wysłuchuje opowieści najstarszego członka rodu o świętym Jaguarze, w którym mieszka jedna z wielu dusz ludzkich.

Druga część serii mówi, że w Gwatemali istnieje ok. 28 miejsc kultu San Simona, Boga, w którego wierzy blisko 80% mieszkańców kraju. Witold Jacórzyński od wielu lat bada fenomen tej religii, która w szybkim tempie zyskuje nowych zwolenników. Od niedawna działa Szkoła Kapłanów Maja, kształcąca profesjonalnych celebrantów kultu San Simona. Powstaje tam też współczesna teologia, mająca źródło w wierzeniach Majów oraz czerpiąca z postaci chrześcijańskiego Judasza. Dowiemy się, dlaczego ta religia przyciąga ludzi "przegranych", zwłaszcza złodziei, hazardzistów i prostytutki.

Najbliższe emisje

Reklama