DZIEDZICTWO. HISTORIA RYBAKA

reżyser: Peter Hegedus

film dokumentalny, Australia/Belgia, 2003, 75 min.

W styczniu 2000 roku węgierska rzeka Cisa została skażona cyjankiem pochodzącym z rumuńskiej kopalni złota. Trująca substancja zabiła ponad 1200 ton ryb i zniszczyła ekosystem rzeki.

To była najgorsza katastrofa ekologiczna w Środkowej Europie od czasów Czernobyla. Ucierpieli w niej również ludzie - okoliczni rybacy, którzy stracili źródło utrzymania. Jeden z nich, Balazs Meszaros, postanowił uchronić siebie i kolegów przed kolejną katastrofą - tym razem społeczną. Po zatruciu Cisy Balazs Meszaros, podobnie jak inni rybacy mieszkający w jego regionie, ledwo wiązał koniec z końcem. W dodatku, kłopoty finansowe źle wpływały na jego związek z narzeczoną Edit. Kiedy kooperatywa rybaków była na skraju bankructwa, został wybrany na jej prezesa. Musiał podjąć się arcytrudnego zadania wydobycia spółdzielni z kryzysu. Postanowił pojechać do Rumunii, aby poznać przyczyny katastrofy. Na miejscu stwierdził, że wyciek może się powtórzyć. Następnie zdecydował się na podróż do Australii, aby zażądać odszkodowania od dyrekcji firmy, do której należała kopalnia. Film Petera Hegedusa nie jest jedynie opowieścią o ekologicznych i społecznych konsekwencjach niekontrolowanej globalizacji, ale również o przemianie cichego rybaka w obrońcę współbraci samotnie stającego do boju z międzynarodową korporacją.

Dokument, zdobywca prestiżowych nagród, był pokazywany na wielu liczących się festiwalach. "DOX Documentary Film Magazine" określił go jako "błyskotliwy i bardzo ważny film".

Najbliższe emisje

Reklama