DZIECKO Z BRONIĄ W RĘKU

reżyser: Jean-Xavier de Lestrade, Denis Poncet

film dokumentalny, Francja, 1995, 52 min.

Film porusza problem powszechnego dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych, który, jak dowodzą autorzy dokumentu, w połączeniu z innymi niepokojącymi zjawiskami społecznymi czyni wiele szkód: przestępstwa popełniane przez dzieci i młodzież brutalizują się.

Na pytanie "Czego życzylibyście sobie, żeby czuć się bezpieczniej w szkole?" 75% młodych Amerykanów odpowiedziało "rewolweru". W Stanach Zjednoczonych, gdzie nie trzeba przedstawiać żadnego zezwolenia, aby nabyć broń, do grona posiadaczy pistoletu dołączają coraz młodsze osoby, w tym również niepełnoletni przestępcy.

Zastanawiając się nad skutkami wolnego dostępu do broni, autorzy dokumentu (nagrodzeni Oscarem za "Zabójstwo w niedzielny poranek") analizują sytuację w Atlancie, mieście uważanym za niebezpieczne i którego populacja składa się w dużej części z czarnoskórych Amerykanów oraz w Omaha w Nebrasce, z pozoru spokojnej miejscowości o niskim poziomie bezrobocia, zamieszkanej w 90% przez białych.

Mimo różnej sytuacji społecznej w obu miastach istnieje ten sam problem: lista przestępstw popełnianych z bronią w ręku przez dzieci i młodzież wydłuża się. Nieletni kupują rewolwery, ponieważ tracą ideały (do czego przyczynia się rozkład rodziny), fascynują się przemocą pokazywaną w telewizji i nie umieją rozwiązywać swoich problemów. Młodzi posiadacze pistoletów czują się silniejsi - wydaje im się, że z "gnatem" u boku mają większą władzę. Lubią wzbudzać strach. W tej sytuacji wolny dostęp do broni staje się wielkim zagrożeniem dla społeczeństwa.

Uwaga! Film adresowany jest do widzów dorosłych!

Najbliższe emisje

Reklama