Galeria

  • DZIECI Z PROBÓWKI
  • DZIECI Z PROBÓWKI

Nauka i technika

DZIECI Z PROBÓWKI

Test Tube Babies

reżyser: Chana Gazit

film dokumentalny, USA, 2006, 50 min.

Gdy Louise Brown, dziecko zrodzone z pierwszego w historii zwieńczonego sukcesem zapłodnienia in vitro, przyszła na świat 25 lipca 1978 roku w Wielkiej Brytanii, media na całym świecie nazwały ją "dzieckiem stulecia". Wydarzenie to zwiastowało początek technologicznej rewolucji w medycynie.

Było to także ukoronowanie trwającego blisko dekadę wysiłku naukowców po obu stronach Atlantyku, by posiąść umiejętność zapładniania pozaustrojowego. Dokument przedstawia historię dwóch lekarzy: Landruma Shettlesa nowojorskiego ginekologa-położnika z Uniwersytetu Columbia oraz Roberta Edwardsa fizjologa z Uniwersytetu Cambridge. Byli oni pionierami w dziedzinie sztucznego zapłodnienia. Z początku musieli stawić czoła wielu przeszkodom. Ich koledzy nie byli chętni do współpracy nad projektem, który uznawali za zbyt kontrowersyjny, a agencje rządowe odmawiały wspierania finansowo badań twierdząc, że testowanie tej metody na ludzkich organizmach jest zdecydowanie przedwczesne. W miarę postępu prac Shettles i Edwards spotkali się także ze sprzeciwem ze strony Kościoła katolickiego. Oskarżono ich o "branie bożych spraw w ludzkie ręce" i uznano, że ich praca jest niezgodna z nauką Kościoła. Nawet ich najbliżsi współpracownicy sugerowali, że wkraczają na terytorium, które bezpieczniej byłoby pozostawić nietknięte. Praca Shettlesa i Edwarda stała się zapalnikiem do debaty nad granicami nauki, a także etycznymi aspektami klonowania.

Mimo, iż początkowo badacze musieli stoczyć prawdziwą batalię, dziś zapłodnienie in vitro jest niemal powszechnie akceptowanym medycznym zabiegiem. Na całym świecie dzięki sztucznemu zapłodnieniu urodziło się już ponad milion dzieci. Użycie tej metody odmieniło życie wielu kobiet, nie tylko mężatek. Także singielki oraz pary homoseksualne mogą starać się o biologiczne dzieci, co zdecydowanie zmieniło dzisiejsze wyobrażenie o rodzinie. W Polsce pierwsze dziecko poczęte in vitro przyszło na świat 12 listopada 1987 roku w Instytucie Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Białymstoku u prof. Mariana Szamatowicza.

Najbliższe emisje

Reklama