Galeria

  • Dzieci z komuny
  • Dzieci z komuny

 

Dzieci z komuny

Dzieci z komuny Dzieci z komuny Dzieci z komuny Juliane Großheim Niemcy 2009

Children of the commune

reżyser: Juliane Großheim

film dokumentalny, Niemcy, 2009, 83 min.

W 1971 roku wiedeński artysta - Otto Mühl stworzył utopijną komunę, która okazała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych artystycznych i społecznych eksperymentów minionego wieku.

Mühl zgromadził wokół siebie podobnie myślących artystów oraz przyjaciół i na tej bazie zbudował zamknięty ośrodek o nazwie Friedrichshof. Przypominał on rodzaj sekty, w której panowała wspólnota własności, a także pełna wolność, również w sprawach seksu. Nie mogli uprawiać go między sobą jedynie rodzice i ich dzieci. A wszystko odbywało się w imię wyższego, utopijnego celu i pod przykrywką artystycznej wizji.
Najbardziej ambitnym i jednocześnie kontrowersyjnym celem tej szczególnej grupy był projekt, zwany "produkcją dzieci". Chodziło o stworzenie nowego rodzaju człowieka, który nie był spaczony wpływem rodziny. Mühl był ojcem wszystkich zrodzonych w komunie dzieci. Po narodzeniu izolowano je od matek, które wysyłano do pobliskich miast, aby tam pracowały na rzecz grupy. Dzieci żyły w większej rodzinie i nie miały styczności z rodzicami. I choć u podstaw tego społecznego eksperymentu leżała wizja pełni wolności, to z czasem komuna stała się typową totalitarną sektą, z Mühlem jako dyktatorem.
Mühl był artystą i artystyczna ekspresja stanowiła nieodłączną część tego eksperymentu. Większość codziennego życia komuny została drobiazgowo sfilmowana, a materiał archiwalny wykorzystano w tym wyjątkowym filmie. Widzowie zobaczą tu m.in. sceny z teatralnego widowiska odegranego przez dzieci po jednym z wieczornych posiłków. Brała w nim udział około setka nagich dzieci, występujących przed siedzącym w centrum wydarzeń patriarchą. Po pokazie były publicznie poniżane lub chwalone za występ. Obserwując ten wstrząsający materiał trudno się dziwić, że 20 lat później komunę rozwiązano, a Mühl został oskarżony o molestowanie nieletnich i skazany na 7 lat więzienia.
Film przedstawia jednak nie tylko archiwalne materiały z codziennego życia w komunie, lecz również kilka osób, które się w niej wychowały. Na ich przykładzie można się dowiedzieć, co stało się z ludźmi, którzy przeżyli ten szczególnego rodzaju utopijny eksperyment.

Najbliższe emisje

Reklama