DZIECI WIATRU

Children of the wind

reżyser: Gerhard Skorianz

film dokumentalny, Syria, 2003, 52 min.

Na Dalekim Wschodzie ludzie wierzą, że czystej krwi Araby to konie boskie, które nie zostały stworzone, by służyć człowiekowi, lecz by być jego najbliższym przyjacielem.

Od lat otaczane szacunkiem Syryjczyków odwdzięczały się ludziom wiernością i miłością, wielokrotnie ratując im życie na pustyni. Ich rodowód jest dla mieszkańców Syrii mistyczną tajemnicą, wręcz dotykiem boskiego palca. Jednak dla współczesnego świata Araby liczą się nie z powodu swojej boskiej aury, ale szybkich nóg, wyjątkowej wytrzymałości, długowieczności i pięknej sylwetki. Stały się towarem, a nie obiektem czci.

O tych pięknych stworzeniach, od wieków związanych z kulturą i religią Beduinów opowiada dokument "Dzieci wiatru", utrzymany w konwencji opowieści starego Beduina. W poetycki, ale wnikliwy sposób film pokazuje współczesne życie Beduinów i ich niepowtarzalny związek z najcenniejszymi końmi świata. Te szlachetne konie uważane są za symbol świata Wschodu, znak tradycyjnego porządku, który ziemskie łączy z boską wolą. Ale Araby towarzyszą też ludziom w najbardziej zwykłych, codziennych sprawach, nie tracąc przez to swego magnetycznego uroku i królewskiego wdzięku. Twórcy filmu "Dzieci wiatru" zwracają uwagę na coś jeszcze - Araby to nie tylko konie Beduinów. To również konie islamu, który przez ostatnie lata stał się najbardziej kontrowersyjną religią na świecie.

Najbliższe emisje

Reklama