⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Dzieci Wehrmachtu
  • Dzieci Wehrmachtu
  • Dzieci Wehrmachtu
  • Dzieci Wehrmachtu

Historia

Dzieci Wehrmachtu

Dzieci Wehrmachtu Dzieci Wehrmachtu Dzieci Wehrmachtu Mariusz Malinowski Polska 2009

reżyser: Mariusz Malinowski

film dokumentalny, Polska, 2009, 71 min.

Dokumentalna opowieść o ludziach, którzy żyją w Polsce, ale ich ojcowie podczas II wojny światowej służyli w niemieckiej armii.

Dokumenty z 1943 roku podają, że podczas II wojny światowej do armii niemieckiej wcielono 300 tysięcy Górnoślązaków. Werbowano ich przede wszystkim na podstawie volkslisty, której niepodpisanie oznaczało zesłanie do obozu koncentracyjnego. Na dawnym pruskim Śląsku w 1944 roku na takiej liście znalazło się 90% ludności, m.in. Alojzy Lysko, mieszkaniec Bojszowów, ojciec bohatera filmu.

"Była jakaś taka dziwna zmowa milczenia, że o tym się nie mówiło" - opowiada syn. "Jedynie mówiło się w domu, ale publicznie, broń Boże, żeby ktoś demonstrował pamięć o naszych ojcach". Dziś dzieci Polaków ze Śląska, wcielonych do hitlerowskich oddziałów, szukają swych korzeni na cmentarzach żołnierzy Wehrmachtu.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama