Galeria

  • DZIECI PROROKA
  • DZIECI PROROKA
  • DZIECI PROROKA

 

DZIECI PROROKA

Children of the Prophet

reżyser: Sudabeh Mortezai

film dokumentalny, Austria, 2006, 90 min.

Młoda irańska reżyserka, na stałe mieszkająca w Austrii, przygląda się ceremoniom religijnym podczas świętego miesiąca w Iranie.

Szyizm to po sunnizmie drugi pod względem liczby wiernych nurt islamu, współcześnie wyznawany m.in. w Iranie. Dziesiątego dnia muharrama, pierwszego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim, ma miejsce najważniejsze święto szyickie Aszura - dzień opłakiwania śmierci wnuka Mahometa, imama Al-Husajna, który zginął w bitwie pod Karbalą w 680 roku. Al-Husajn jest uznawany przez Irańczyków za drugiego, najważniejszego po Alim, świętego szyickiego. W święto Aszury odbywa się procesja do grobu imama, której uczestnicy głośno opłakują jego męczeńską śmierć, biczując się i zadając sobie rany.

Film jest relacją z przygotowań i obchodów święta, ukazującą wyraźny rozłam pomiędzy starszymi i ortodoksyjnymi, a młodszymi i liberalnymi mieszkańcami Teheranu. Podczas gdy ci pierwsi rozpamiętują i opłakują wydarzenia sprzed tysiąca lat, drudzy traktują święty miesiąc bardziej jako okazję do spotkań towarzyskich.

Najbliższe emisje

Reklama