Filmy podobne

poniedziałek, 10.08 02:00
poniedziałek, 10.08 23:00
wtorek, 11.08 02:00
piątek, 14.08 00:15
-
-

Galeria

  • Dysydent z KGB
  • Dysydent z KGB
  • Dysydent z KGB

Historia

Dysydent z KGB

Dysydent z KGB Dysydent z KGB Dysydent z KGB Nicolas Jallot Francja 2009

The KGB Dissident

reżyser: Nicolas Jallot

dokument historyczny, Francja, 2009, 52 min.

KGB jest uznawana za jedną z największych służb specjalnych świata. Mało jest jednak relacji byłych oficerów odnośnie jej funkcjonowania. Jak pokazuje przykład zabitego Aleksandra Litwinienki, zdrajcy KGB nie żyją długo. Twórcom filmu udało się dotrzeć, do jednego z byłych agentów, który stał się dysydentem.

Tuż przed obaleniem muru berlińskiego rosyjscy opozycjoniści wzmocnili swoje działania, co szczególnie niepokoiło KGB. W siedzibie KGB na osławionej Łubiance powołano do życia specjalny departament do kontrolowania demonstracji i dysydentów. Oficer Wiktor Orekow stanął na czele grupy, która dokonywała represji na demonstrujących. Wraz z upływem czasu, krok po kroku, przyłączał się do osób, które do tej pory zwalczał i stał się podwójnym agentem, informującym ich o planowanych przeszukaniach, nalotach lub aresztowaniach. W 1978 roku został skazany na 10 lat pobytu w gułagu. Dzisiaj mieszka w Stanach Zjednoczonych i pracuje w pizzerii, nadal ukrywając swoją tożsamość.

Od ślepej posłuszności do wyzwolenia i walki o wolność. Historia Wiktora Orekowa przedstawiona przez niego samego. Uzupełniają ją archiwalne nagrania oraz dokumenty.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama