Galeria

  • DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO"
  • DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO"
  • DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO"
  • DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO"

 

DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO"

DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO" DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO" DURAN DURAN. JAK POWSTAŁ ALBUM "RIO" George Scott Wlk. Brytania 2008

reżyser: George Scott

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2008, 52 min.

W 1982 roku Argentyna wszczęła konflikt z Wielką Brytanią o Falklandy, bezrobocie po raz pierwszy dotknęło 3 miliony osób i rozpoczęła się Pierwsza Wojna Libańska. Na przekór depresyjnym czasom brytyjska grupa Duran Duran wydała drugi album "Rio". Ten optymistyczny i energetyczny krążek z miejsca stał się jednym z najbardziej popularnych i najlepiej przyjętych przez krytykę albumów lat 80-tych.

Zespół jeszcze świętował sukces związany z wydaniem debiutanckiego krążka, gdy okazało się, że to właśnie "Rio" jest kamieniem milowym w ich karierze, katapultą do panteonu gwiazd, albumem, który kupiło 10 milionów fanów na całym świecie. Duran Duran to jedna z najbardziej wyróżniających się grup swych czasów, i która w sumie sprzedała 85 milionów płyt. Jednak ich największe osiągnięcie to "Rio". Płyta, po ponad 20 latach od wydania, jest wciąż grana przez stacje radiowe i słuchana przez miłośników muzyki, a estetyka i new romantic - ponadczasowy styl Duran Duran - stanowi inspirację dla wielu uznanych współczesnych artystów, od The Killers do Justina Timberlake'a.

Film jest próbą umiejscowienia płyty w historii rocka. Reżyser George Scott pokazuje "zza kulis" historię powstawania albumu, proces pisania tekstów, komponowania muzyki, nagrywania jej w studio oraz czy i w jaki sposób sukces wpłynął na muzyków. W filmie zawarto wywiady z członkami grupy, kultowe klipy, archiwalne materiały filmowe i zdjęcia, komentarze rówieśników członków Duran Duran oraz dziennikarzy. Wypowiadają się m.in. reżyser teledysków Russell Mulcahy, były menedżer Paul Berrow, Bob Geldof, fotograf Denis O'Regan, projektanci Kasper de Graaf, Malcolm Garrett i Anthony Price oraz dziennikarka Beverley Glick.

Najbliższe emisje

Reklama