Historia

Duch króla Leopolda

King's Leopold's Ghost

reżyser: Pippa Scot

film dokumentalny, USA, 2006, 106 min.

W czasach kolonialnych Belgia cieszyła się jedną posiadłością na Czarnym Lądzie - Kongiem. Za sprawą ambicji króla Leopolda II ów rozległy afrykański kraj przepoczwarzono w jego prywatny kombinat przemysłowy, który przyniósł krociowe zyski monarsze oraz śmierć i cierpienie milionom miejscowym.

Kongo, ponad 76 razy większe od Belgii, od lat 80. XIX wieku pozostawało formalną własnością Leopolda II. To właśnie jego skarbiec zasilały zyski z eksploatacji bogactw naturalnych, głównie kauczuku i kości słoniowej. Belgowie nie tylko prowadzili zatrważającą politykę rabunkową, ale i w bezlitosny sposób traktowali tubylców. Pozbawieni jakichkolwiek praw Kongijczycy z byle powodów byli więzieni, chłostani, okaleczani i zabijani. Dzieci zamordowanych wcielano do armii lub oddawano zakonnikom na wychowanie. Szacuje się, że liczba ofiar tego terroru mogła wynieść nawet piętnaście milionów.

Sięgając do źródeł archiwalnych - tekstów, zdjęć i archiwów filmowych, reżyserka Pippa Scott ujawnia przemilczane dotąd fakty na temat kolonialnego panowania Belgów w Kongu.


CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama