Filmy podobne

poniedziałek, 3.08 21:00
wtorek, 4.08 02:00
czwartek, 6.08 20:00
czwartek, 6.08 21:00
piątek, 7.08 00:30
-
-

Galeria

  • DUCH DRACULI. PRAWDA O RUMUŃSKIEJ REWOLUCJI
  • DUCH DRACULI. PRAWDA O RUMUŃSKIEJ REWOLUCJI
  • DUCH DRACULI. PRAWDA O RUMUŃSKIEJ REWOLUCJI

Historia

DUCH DRACULI. PRAWDA O RUMUŃSKIEJ REWOLUCJI

DUCH DRACULI. PRAWDA O RUMUŃSKIEJ REWOLUCJI DUCH DRACULI. PRAWDA O RUMUŃSKIEJ REWOLUCJI DUCH DRACULI. PRAWDA O RUMUŃSKIEJ REWOLUCJI Árpád Szoczi Niemcy 2009

Dracula's shadow. The real stoy behind the Romanian revolution

reżyser: Árpád Szoczi

film dokumentalny, Niemcy, 2009, 52 min.

To opowieść o nieco zapomnianym, a jednak kluczowym epizodzie rumuńskiej rewolucji z 1989 roku. Jej protagonistą był protestancki pastor z parafii położonej w samym sercu dawnej ziemi księcia Drakuli.

László Tőkés od czterech lat zasiada w Parlamencie Europejskim. Ten rumuński duchowny węgierskiego pochodzenia był w połowie lat 80. proboszczem jednego ze zborów Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w transylwańskiej Timişoarze. Jako że twardo sprzeciwiał się represjonującym mniejszość węgierską rządom Niculae Ceauşescu, szybko znalazł się na celowniku tajnej policji Securitate.

W marcu 1989 roku dwóch Kanadyjczyków z Quebeku, Michel Clair i Réjean Roy w porozumieniu z przebywającym na emigracji bratem Tőkésa, Istvánem, zorganizowali wyprawę do Rumunii. Tam przeprowadzili wywiad z niepokornym pastorem, który 24 lipca tego samego roku wyemitowano na głównym kanale węgierskiej telewizji. To zdarzenie było jedną z iskier, które wznieciły ogień antykomunistycznej rewolucji.

Korzystając z materiałów archiwalnych (w tym tajnych dokumentów ze zbiorów Securitate), twórcy filmu przybliżają zdarzenia sprzed ponad dwudziestu lat, wyjaśniając jak skromny proboszcz z kraju Drakuli przyczynił się do upadku wampira komunizmu.

Najbliższe emisje

Reklama